صفحه اصلی > معرفی شرکت > تاریخچه 
کشور جمهوری اسلامی ایران با حدود 20 تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی شناخته شده ه یکی از غنی ترین کشورهای جهان از نظرذخایر گاز طبیعی می باشد.
با توجه به نیاز و روند افزایش مصرف انرزی در کشور و با عنایت به ارزانی قیمت ودسترسی آسان و و نداشتن مشکلات حمل و نقل واحتراق کامل و عدم وجود خاکستر و مواد و کاهش آلودگی محیط زیست و امکان جایگزینی با سایر موارد انرزی زا و غیره از امتیازات و علل استفاده از گاز طبیعی به عنوان سوخت حرارتی محسوب می شود.
پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بنابر اقتضای سیاست وقت نظام صدور گاز به کشور شوروی سابق قطع و گازرسانی به شهرها و روستاها و صنایع و نیروگاههای ایران اسلامی آغاز گردید .
عملیات گازرسانی به شهرها و روستاهای استان مازندران در سالهای اولیه پس از انقلاب تحت نظر مدیریت منطقه 4 گاز خراسان و مازندران انجام می پذیرفت .
از آنجاییکه تامین سوخت گاز نیروگاه شهید سلیمی نکاء در برنامه های اولیه وزارت نفت قرار داشت و بلحاظ آماده نبودن پالایشگاه شهید هاشمی نزاد(خانگیران) جهت بهره برداری مقرر گردید سوخت نیروگاه عظیم نکاء با اجرای طرح ضربتی از طریق خط لوله نفت ری - مشهد تامین گردد پس از اجرای طرح مذکور و گازدار شدن خط 30 اینچ مشهد - نکاء از طریق خط لوله فوق تقریبا تامین گاز 2 واحد از 4 واحد نیروگاه از منابع گازی جنوب کشور میسور گردید و متعاقبا برنامه گازرسانی به تعدادی از شهرها و روستاهای مسیر مشهد - نکاء در دستور کار گازرسانی منطقه 4 خراسان و مازندران قرار گرفت.
به همت وتلاش کارکنان منطقه 4 گاز و به مسئو لیت رییس گازرسانی وقت خراسان و مازندران شهید بزرگوار مهندس سید محمدرضا حسینی رستمی از فرزندان شایسته خطه لاله خیز استان مازندران گاز روستای ترکمن نشین قزلجه از توابع شهرستان گنبد بعنوان اولین روستای شمال کشور در سال 1360 مورد بهره برداری قرار گرفت از آن به بعد تعداد دیگری از شهرها و روستاهای استان مازندران در برنامه گازرسانی قرار گرفتند .
ضمنا شهر بهشهر نیز بعنوان اولین شهر در مازندران انتخاب و فاز اول آن در سال 1363 مورد بهره برداری قرار گرفت و بخشهایی از شهرهای مینودشت و بندر گز و کردکوی نیز بتدریج از نعمت برنامه گاز بهره مند شدند .
به لحاظ بعد مسافت بین استان خراسان و مازندران و به منظور تسزیع در امر برنامه های گازرسانی به شهرها و روستاها و صنایع استان مازندران هیئت مدیره شرکت ملی گاز ایران در سال 1367 تصویب نمود که گازرسانی استان مازندران از منطقه 4 گاز خراسان منفک و بصورت منطقه ای مستقل انجام وظیفه نماید و منطقه 9 گاز مازندران عملا از سال 1367 تاسیس و شروع به فعالیت نمود.
در راستای برنامه های اول و دوم توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی بتدریج عمده شهرهای استان و تعدادی از روستاها نیز با استفاده از منابع گازی سرخس و جنوب کشور از نعمت گاز بهره مند گردید .

تصاویر منتخب