صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه آموزشی نمازشناسی و شیوه‌های دعوت به نماز در شرکت گاز مازندران

برگزاری کارگاه آموزشی نمازشناسی و شیوه‌های دعوت به نماز در شرکت گاز مازندران

 

کارگاه آموزشی نمازشناسی و شیوه‌های دعوت به نماز در شرکت گاز استان مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان مازندران، "حجت الاسلام دکتر عباسعلی ابراهیمی " مدیر ستاد اقامه نماز مازندران در جمع روحانیون ، فرماندهان بسیج ، اعضای ستاد اقامه نماز ، دبیران و فعالان نماز شرکت گاز استان با تاکید بر استفاده از فیوضات نماز در جامعه ، اظهار داشت : مقابله با آسیب های اجتماعی از طریق ترویج اقامه نماز ،به اهمیت نماز به عنوان ستون دین اشاره کرد و گفت: بر اساس آیات قرآن آفت نماز ریا است و قرآن کریم به همین دلیل فرموده است: وظیفه حکومت اسلامی برپایی نماز است و نسل جوان امروز نیازمند برپایی جلسه‌های نماز همراه با نشاط و شادی است.

وی بر اهمیت برقراری ارتباط مؤثر تأکید کرد و گفت: باید از فرصت‌ها استفاده کنیم و اگر از هر فرصتی برای برقراری ارتباط استفاده نکنیم یعنی چالش و تهدید را ایجاد کردیم.

دکتر ابراهیمی افزود: نظام آموزشی باید انسانی تربیت کند که بتواند مهارت داشته باشد و یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها برقراری ارتباط مؤثر است. اگر در حوره نماز کار می‌کنیم و می‌خواهیم مؤثر باشیم باید مهارت‌های کاری خود را که شامل آشنایی با دستورالعمل‌ها و جوانب کاری است بدانیم و برای تاثیرگذاری باید مهارت ارتباطی را داشته باشیم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: زمانی موفق هستیم که کمیت و کیفیت مهارت خود را افزایش دهیم یعنی نباید از برقراری ارتباط خسته شویم و همچنین نباید در برقراری ارتباط حسن خلق نداشته باشیم که اگر این دو را رعایت کنیم می‌توانیم در بالا بردن توانایی ارتباطی خود موثر باشیم.

وی درباره تعریف ارتباط گفت: ارتباط دو رکن دارد که در واقع نیاز به یک گیرنده و یک فرستنده دارد که در این بین فرآیند ارسال و دریافت پیام انجام می‌شود که به این ترتیب ارتباط شکل می‌گیرد.

مدیر ستاد اقامه نماز مازندران در خصوص مهارت ارتباطی توضیح داد: اول باید در برقراری ارتباط استمرار داشته باشیم، در مرحله بعد باید مهارت ارتباطی را تقویت کنیم، مهارت ارتباطی یعنی اینکه بتوانیم با شخصیت‌های مختلف ارتباط بگیریم  و در این ارتباط تاثیرگذار باشیم.

دکتر ابراهیمی تاکید کرد: چیزی به عنوان عدم ارتباط وجود ندارد زیرا انسانها نمی‌توانند فاقد هرگونه رفتار باشند و هر رفتاری دارای ارزش پیامی است.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به پیامدهای شکست در برقراری ارتباط گفت: ایجاد سوتفاهم، نارضایتی، احساس تنهایی، انزوا، خشم از جمله مواردی است که در صورت شکست در برقراری ارتباط در انسان ایجاد خواهد شد.

وی در خصوص کلیدهای موفقیت برقراری ارتباط نیز گفت: دوستانه و با محبت رفتار کردن، صادق بودن و نیست سازندگی داشتن سه کلید برای داشتن ارتباط موفق و موثر است.

دکتر ابراهیمی با اشاره به اهمیت دعوت و تشریح آن در خصوص اساس دعوت گفت:  دعوت کردن اساسی دارد که شامل خود انسان، خانواده و جامعه است.

وی ادامه داد: ابتدا باید آسیب شناسی نماز را در خودمان پیدا کنیم. باید نماز را بفهمیم و بدانیم نماز یک اصل است و باید اول دعوت را از خودمان شروع کنیم.

این استاد حوزه و دانشگاه به اهمیت فرهنگ‌سازی نماز در خانواده پرداخت و گفت: برای مرحله دوم بعد از نهادینه شدن نماز در خودمان باید به سرمایه‌گذاری فرهنگی در خانواده بپردازیم. برقراری ارتباط و عملگرایی و وقت گذاری می‌تواند در دعوت خانواده موثر باشد.

وی افزود: وقتی پدری دغدقه نماز داشته باشد می‌تواند فرزندانش را به سمت نماز سوق دهد و خانواده او نیز به سمت نماز تمایل داشته باشند و این زمانی ممکن است که درک کنیم نماز چقدر اهمیت دارد.

مدیر ستاد اقامه نماز مازندران با اشاره به اهمیت نماز در نزد پیامبر و ائمه توضیح داد: وقتی معاذ بن جبل نزد پیامبر آمد و گفت می‌خواهم به یمن بروم در آنجا چه کاری انجام دهم؟ پیامبر فرمود: اکثر همت و تلاش خود را برای نماز قرار بده و همچنین حضرت علی "ع" هم می‌فرمایند هر کاری که انجام می‌دهی تابع نماز توست و اگر نمازت درست باشد عملت نیز درست است.

دکتر ابراهیمی مرحله سوم دعوت به نماز را مربوط به جامعه دانست و توضیح داد: برای اینکه بتوانیم جامعه را به سمت نماز دعوت کنیم باید بسترسازی برای پاسخگویی به شبهات را ایجاد کنیم.

وی افزود: البته مهمترین دلیل ترک نماز در جامعه این شبهات مطرح شده نیستند بلکه سرگرم شدن به امور لهو و باطل است که باعث می‌شود یک فرد یا جامعه به سمت نماز نرود.

این استاد حوزه و دانشگاه توضیح داد: اگر ظرف یک انسان با اموری غیر از واجب مانند نماز پر شود دیگر جایی برای اصل واجب ندارد. هرچقدر توحیدی فکر کنیم می‌توانیم ظرف وجودی خود را از نماز پر کنیم.

وی تاکید کرد: حدود ۹۸ آیه در قرآن مربوط به نماز است و ۹۰۰ آیه هم به صورت غیر مستقیم به نماز اشاره دارد و این میزان قابل توجهی از تاکید بر نماز است که دلیلی بر اهمیت نماز است.

دکتر ابراهیمی با اشاره به ترویج نماز و نمازشناسی در جامعه خاطرنشان شد: اگر بخواهیم در جامعه قدمی برداریم باید الگو معرفی کنیم و باید الگویی را معرفی کنیم که دست یافتنی باشد و یکی از بهترین الگوها برای جوانان شهدا هستند.

در پایان کارگاه آموزشی ، حاضرین به پرسش و پاسخ پرداختند .


١٠:٤٢ - 1398/04/07    /    شماره : ٤٣٦٢    /    تعداد نمایش : ٣٠٠خروج
تصاویر منتخب