يكشنبه 1 ارديبهشت 1398   00:23:59
اخبار داخلی
09:161397/9/10 شنبه
رعایت اصول ایمنی شرط لازم برای استفاده از وسایل گازسوز است

رئیس HSE شرکت گاز استان مازندران؛

رعایت اصول ایمنی شرط لازم برای استفاده از وسایل گازسوز است

 

رئیس HSE شرکت گاز استان مازندران گفت : اطمینان از سلامت کارکرد و استاندارد بودن دودکش و دقت در نصب اتصال‌های لوازم گازسوز، از راه‌های پیشگیری از خطر گاز منواکسیدکربن است.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان مازندران ؛ " علیرضا حسین زاده گاون "در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه شهرستان بهشهر ، برودت دمای هوا در هفته جاری را منجر به افزایش میزان مصرف گاز در استان اعلام کرد و از مشترکان خواست علاوه بر رعایت نکات ایمنی، گاز طبیعی را به صورت منطقی و بهینه مصرف کنند.

وی به اهمیت کنترل دقیق وسایل گازسوز به منظور اطمینان از سلامت کارکرد آنها تاکید کرد و یادآورشد: قبل از نصب هر وسیله گازسوز بازرسی دقیق از باز بودن مسیر دودکش ها صورت گرفته و از کلاهک H در مبادی خروجی دودکش ها استفاده شود.

حسین زاده با بیان اینکه نخستین نکته مهمی که باید به آن توجه داشت مطمئن بودن از درست کارکردن وسایل گازسوز است، اظهار کرد: در منازلی که از بخاری به عنوان وسیله گرم کننده استفاده می کنند، مطمئن بودن از باز بودن مسیر دودکش بسیار مهم و ضروری است.

رئیس HSE شرکت گاز استان مازندران تصریح کرد: برای این کار، به وسیله نخ یا طناب وزنه ای را از مسیر دودکش به پایین هدایت کنند، اگر وزنه در محل ورودی دودکش در داخل اتاق مشاهده شد، مسیر باز است، در غیر این صورت مسیر مسدود بوده و باید آن را باز کرد.

وی نصب صحیح لوله بخاری را از دیگر توصیه های مهم به مشترکان گاز خواند و خاطرنشان کرد: لوله بخاری باید فلزی باشد و نباید از لوله های فنری و آکاردئونی استفاده کرد و از محکم بودن لوله دودکش به وسیله گازسوز و دیوار باید مطمئن بود.

حسین زاده، کنترل دقیق اتصال شیلنگ به وسیله گاز سوز را نیز مورد تاکید قرار داد و افزود: باید شیلنگ از نوع مخصوص گاز و حداکثر یک متر و 20 سانتی متر باشد و به حتم باید محل دو اتصال به وسیله بست محکم شود.

وی با بیان اینکه در صورت استشمام بوی گاز، علاوه بر بستن شیر اصلی گاز، برق واحد مسکونی خود را در صورتی که کنتور آن خارج از محیط آلوده به گاز است قطع کرده، درب و پنجره ها را باز و با تکان دادن حوله مرطوب پنبه ای یا خیس، جریان هوا را تسریع کنید، گفت: برای تشخیص نشتی گاز هرگز از شعله کبریت و یا امثال آن استفاده نکنید و استفاده از کف صابون روش مناسب تشخیص نشت گاز است.

حسین زاده ادامه داد: بعد از روشن کردن وسیله گازسوز یا بخاری، به حتم از گرم بودن لوله دودکش مطمئن شوید، اگر لوله دودکش سرد باشد مکش معکوس گاز co صورت گرفته و عواقب خطرناکی برای ساکنین منازل مسکونی دارد.

رئیس HSE شرکت گاز استان مازندران تاکید کرد: در خانه هایی که از سیستم حرارت مرکزی استفاده می کنند، کنترل موتورخانه نیز ضروری است.

وی به خطرهای رعایت نکردن نکات ایمنی در استفاده از وسایل گاز سوز اشاره کرد و گفت: در سال های گذشته اغلب حوادث ناگوار به دلیل نصب نادرست دودکش و بسته بودن مسیر آن رخ داد در حالی که اگر در نصب وسایل گازسوز دقت کنیم از هرگونه حادثه یا اتفاق ناگوار به دور خواهیم بود.

حسین زاده با بیان اینکه از موارد دیگری که می شود به آن اشاره کرد ، این است که دودکش باید تا پشت بام امتداد داشته باشد، افزود: رد کردن دودکش از داخل پنجره یا قراردادن بغل دیوار نادرست است که متأسفانه همین عوامل به ظاهر پیش پا افتاده، باعث فوت هموطنان می شود.

وی به اینکه لوله بخاری باید به اندازه یک متر از پشت بام فاصله داشته باشد اشاره کرد و هشدار داد: استفاده از کلاهک های سیمانی خطر آفرین است و باید از کلاهک H استفاده شود.

رئیس HSE شرکت گاز استان مازندران از مردم استان به خصوص اهالی مناطقی که به تازگی به شبکه گاز طبیعی متصل شده اند خواست از تبدیل وسایل نفت سوز به گازسوز در هر شرایطی خودداری کرده و به هیچ وجه از بخاری بدون دودکش در محیط های بسته مانند اتاق خواب و آبگرمکن در مکان هایی مانند انباری، آشپزخانه های کوچک، حمام یا رختکن و پاسیو، نصب نکنند.

وی خاطر نشان کرد: برای تبادل هوا و جریان اکسیژن کافی متناسب با سامانه های گرمایشی نصب شده در محیط های مسکونی دقت لازم صورت پذیرد و به هنگام استفاده از بخاری زیر درب ها و یا کانال کولر برای عبور هوا باز باشد.

حسین زاده با بیان اینکه متاسفانه با شروع روزهای سرد سال برخی از حوادث ناشی از گاز گرفتگی گریبان گیر برخی از مردم می شود، اظهارکرد: مهمترین عامل بروز حوادث و گاز گرفتگی، غفلت، ناآگاهی و عدم توجه و دقت کافی مردم در استفاده صحیح از وسائل گازسوز است.

رئیس HSE شرکت گاز استان مازندران با تاکید بر اینکه مشترکان با رعایت اصول ایمنی گاز، سلامتی خود و خانواده را در زمستان بیمه می کنند، توجه همه بخش ها به ویژه بخش خانگی را به مدیریت مصرف بهینه گاز در فصل زمستان را ضروری خواند.

عكس هاي مرتبط :
تاریخ به روز رسانی:.
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما